Cílem projektu bylo zpracovat pilotní rozvojový dokument, řešící komplexní péči, využití a rozvoj vybraných modelových úseků říčních niv Labe, Moravy a Tisy a území s nimi úzce souvisejících. Projekt byl mimo jiné zaměřen na vyhledávání a překonávání formálních překážek ve společném přeshraničním plánování územního rozvoje mezi starými a novými členskými zeměmi Evropské unie, popř. i zeměmi mimo hranice Evropské unie, v zájmu prohloubení vzájemné spolupráce mezi sousedními zeměmi, regiony i obcemi.
Mezinárodní řešitelský tým zvolil pro výzkum metodu případových studií zkoumajících vybraná území ve střední a východní Evropě. Pro výzkum byly vytipovány části povodí, které přesahují hranice jednoho státu. Sledovány tak byly oblasti rozkládající se na území celkem pěti zemí (Německo, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Ukrajina), představujících rozdílné územně plánovací přístupy.
Vymezená území byla členěna podle tvaru reliéfu ve vztahu k řece na tři krajinné typy:
Na základě terénních průzkumů, studia dostupných podkladů k území i zjišťování názorů, problémů a potřeb místních obyvatel byly pro výše uvedené tři základní typy území vytvářeny strategie jejich optimálního využívání, které respektují principy udržitelného rozvoje.
V průběhu řešení bylo do projektu zařazeno nové téma. Jednalo se o determinaci obyvatel přírodními podmínkami území, v němž žijí, a jejich identifikaci s ním. S pomocí dotazníkového šetření bylo zkoumáno, zda se řeka, krajiny a problémy kolem ní podílejí na životě obyvatel natolik výrazně, že u nich lze vystopovat nějakou specifickou identitu. Tato identita pak byla zkoumána jako potenciál pro stabilizaci rozvoje sídel v říčních krajinách a jako motivace pro další rozvoje území.
Výsledky projektu byly zpřístupněny v anglické publikaci s německým souhrnem:
ROCH, Isolde – PETRÍKOVÁ, Dagmar (edit.). Border-Free River Basins = Flusslandschaften ohne Grenzen. Bratislava: ROAD, 2005. 376 s. ISBN 80-88999-28-6.
Publikaci si lze zapůjčit v knihovně Ústavu územního rozvoje. Ústav územního rozvoje připravil ve spolupráci se SPECTRA Centre of Excellence společnou česko-slovenskou stručnou verzi publikace:
Dílčí výstupy z projektu v českém jazyce: