Česky English Deutsch Francais
logo

Mezinárodní cena Dubaje

Nejlepší příklady a zkušenosti z praxe

(Best Practices)

http://www.dubaiaward.ae

Dubai International Award For Best Practices (DIABP) byla založena pod záštitou šejka Mohameda bin Rashid Al Maktoum na Mezinárodní konferenci, která byla svolána do Dubaje ve dnech 19. až 22. listopadu 1995. Zúčastnilo se jí 914 odborníků z 95 zemí světa, kteří uznali osvědčené postupy s pozitivním dopadem na zlepšení životního prostředí. Šejk Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, premiér a viceprezident Spojených Arabských Emirátů, vládce Emirátu Dubaje a korunní princ šejk Hamdan Bin Rashid Al Maktoum nadále tuto cenu podporují .

DIABP odráží politiku a závazky vlády Dubaje a Spojených Arabských Emirátů týkajících se udržitelného rozvoje lidských sídel a ochrany životního prostředí na základě vzájemné mezinárodní spolupráce.

Úvod

Zkušenosti a příklady, které se v praxi nejlépe osvědčily – ”Best Practices” jsou vynikající příspěvky k zlepšení životního prostředí. Jsou definovány Organizací spojených národů a mezinárodního společenství jako úspěšné iniciativy, které:

  • mají prokazatelný a přímý dopad na zlepšení kvality života lidí;
  • jsou výsledkem efektivního partnerství mezi veřejným, soukromým a občanským sektorech společnosti;
  • jsou sociálně, kulturně, ekonomicky a ekologicky udržitelné.

Nejlepší příklady jsou podporovány a využívány Organizací spojených národů a mezinárodním společenstvím jako prostředek pro:

  • zlepšení veřejné politiky založené na zkušenostech, které se v praxi osvědčily;
  • zvyšování povědomí o rozhodovací pravomoci na všech úrovních a veřejnosti o možných řešeních společných sociálních, ekonomických a ekologických problémů;
  • sdílení a předávání znalostí, odborných znalostí a zkušeností, vytvářením sítí a peer-to-peer learning.

V devíti po sobě jdoucích cyklech ocenění, a to v roce 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010 a 2012, je v současné době v databázi Best Practices shromážděno přibližně 4.000 dobrých a osvědčených příkladů ze 140 zemí. Příspěvky do soutěže musí projít běžným schvalovacím procesem, do kterého jsou zapojeny partnerské instituce i místní veřejné mínění a média. Výběr kandidátů probíhá ve dvoukolovém systému, v němž působí také nezávislý technický poradní orgán. Mezinárodní porota pak vybere vítěze ocenění z užšího výběru.

Celková výše ceny je rozdělena mezi 12 nejlepších příkladů, které jsou pozitivním přínosem ke zlepšení životního prostředí:.

Nejlepší příklady6 vítězů$30 000 každý
Nejlepší příklady, které byly použity přeneseně2 vítězové$30 000 každý
Univerzitní výzkum2 vítězové$15 000 každý
Soukromý sektor1 vítězpohár a pamětní certifikát
Jednotlivec1 vítězpohár a pamětní certifikát
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 19. 5. 2016 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2024